brotli desteği

Açık Kaynaklı Sıkıştırma Algoritması

Gzip’e göre veriyi %20 ile %25 arası daha fazla küçültebiliyor.

Brotli, Eylül 2015’te Google tarafından duyurulan; kullanıcılara hızlı İnternet sağlamak amacıyla tasarlanmış açık kaynaklı sıkıştırma algoritmasıdır. Gzip dosya sıkıştırma ve açma algoritmasıyla karşılaştırıldığında, Brotli’nin açık kaynaklı algoritması Gzip’e göre veriyi %20 ile %25 arası daha fazla küçültebiliyor. Ham veriye oranı ise, %70 ‘lere kadar çıkıyor.

Bu sayede sitenizin daha hızlı açılması ve trafik yükünün dengelenmesi sağlanmaktadır. Böylece web siteniz, daha az veri transferi sayesinde daha hızlı erişilen bir yapıya kavuşur.

  • Hızın yanında daha az veri tüketimi, özellikle mobil servislerdeki tüketim kotaları nedeniyle son kullanıcı tarafında memnuniyet oluşturur.
  • Özellikle mobil cihazlarda, brotli ile sıkıştırılmış dosyalar, işlemciyi daha az yoracağı için bu cihazların şarj ve hız performansını da olumlu yönde etkiler
  • Mediatriple CDN, Brotli özelliği ile entegre çalışabilir ve sayfa açılış hızlarını arttırır.

BROTLI NASIL ÇALIŞIR?

  1. Bir kullanıcı Brotli’yi destekleyen bir sunucuda çalışmakta olan web sitesine veya web uygulamasına erişir.
  2. Tarayıcı sunucuya ne tür bir içeriği açacağını Accept-Encoding (Kabul-Kodlama) üst bilgisi ile bildirir.
  3. Sunucu istekte bulunan sıkıştırma algoritmalarına dayanarak hangi sıkıştırılmış içeriğin teslim edileceğine karar verir.
  4. Sunucu kullanılan yöntemi belirten, İçerik-Kodlama üst bilgisini tarayıcıya gönderir.
  5. Tarayıcı verileri önce açar, sonrasında sayfada gösterir.

Sonuç olarak Brotli açık kaynak olduğu için, kendi sunucularını yöneten bireyler ve işletmelerin yanı sıra, web barındırma(co-location) sağlayıcıları ve içerik dağıtım ağları (CDN) için bir sunucu eklentisi olarak bulunur. Bu yeni sıkıştırma algoritmasını desteklemek yalnızca barındırma sağlayıcılarının ve CDN’lerin müşterilerinin bant genişliği maliyetlerini düşürmekle kalmaz; web genelindeki sayfa yükleme süresini de hızlandırır.

Resimlerinize sağladığımız faydaları size anlatabilir ve oluşturacağımız çözümler sayesinde resimlerinizi hızlandırabiliriz.

RESİMLERİMİ HIZLANDIR