Video Konferans (Görüntülü Konuşma) Programı Seçerken Nelere Dikkat Edebiliriz?

Dijital Dönüşüm

Tüm Dünya bu günlerde Covid-19 Yeni Korona Virüs sebebiyle topyekün bir karantina sürecine girmiştir. Hal böyle olunca sosyal yaşantımızda, iş ve aile yaşantımızda günlerce ve hatta aylarca sürecek bir değişim süreci yaşanmaktadır. Bu alışılmadık durum, tüm insanlığı etkilerken sosyal ve ekonomik sistemin devamı için dijital dönüşüm de hızlı ve keskin bir şekilde gerçekleşmektedir.

İşlerimizi evlerimizden yürütmek için hem bireysel hem de kurumsal olarak video konferans ve webinar araçlarına ihtiyaç duymaya başladık. Devasa şirketlerden, küçük işletlemelere kadar bir çok kuruluş çalışanı bilgisayar ekranının ya da telefonun karşısına geçerek ofislerini eve taşıdılar. Bu süreç o kadar uzadı ki fütüristler artık hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını dillendirmeye başladı bile… Öyle ki bu ihtiyaç, iş dünyasında keskin bir dijital dönüşümünde kapısını araladı.

Yaşanılan dijital dönüşümü daha net resmetmek için Video Konferans ve Webinar ile ilgili Google arama hacimlerine göz atmak istedik.. Sonuç karşınızda!

1 Yıllık Dönemde Video Conference, Video Konferans, Webinar, Online Meeting ve Web Meeting kelimelerinin Google Dünya arama hacmindeki grafiğidir.

Peki önemli bir soruya açıklık getirelim…

Video konferans programı seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Video konferans programlarında, konuşmacıların görüntü ve ses senkronizasyonunun gerçeğe yakın olması; zamanı etkin kullanmanın yanında toplantının verimliliği açısından çok önemlidir.

Video konferans programları aracılığıyla gerçekleştirmiş olduğunuz online toplantılarda, şirket ve kişisel bilgilerinizi takım arkadaşlarımızla ya da çalışanlarınızla paylaşıp; kimi zaman hayati bir çok karara imza atabilirsiniz. Bu nedenle güvenlik şartlarından emin olduğunuz programları tercih etmenizde yarar var. Video konferans programınıza katılacak katılımcıların gerektiğinde şifreyle içeriye giriş yapmaları güvenli toplantılar oluşturmanızı sağlayacaktır. Hatta finans kuruluşlarının bazıları on primise olarak tabir edilen metotla yerel sunucularına yükleyerek bu programları kullanmaktadır.

Online destek video konferans sürecinde çok önemlidir. Anlık olarak gerçekleşen ihtiyaçlarınızda size cevap verebilecek bir yetkilinin varlığını bilmek kritik toplantılarınızda güven kaynağı olacaktır.

Video konferanslarınızda kullanacağınız araçlarla reel toplantılarda bile yakalayamayacağınız avantajlar kazanabilirsiniz. Örneğin : Sunum dosyasını açarak sunum gerçekleştirebilirsiniz, anket ve soru-cevap yapabilirsiniz, masaüstü görüntünüzü paylaşabilir, sunum dosyası üzerinde yetki verdiğiniz katılımcılarla kalem ile karalamalar yapabilirsiniz. Tüm bu araçları kullanabilmek için bu özelliklere sahip bir program seçmeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Tercih edeceğiniz video konferans programı bilgisayarın yanı sıra telefon ve tabletten de çalışabilmelidir. İnternet tarayıcısı üzerinden çalışmalı ve herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç duymamalıdır.

Son olarak video konferans programlarında kesintisiz bir yayın istiyorsanız kullanmak istediğiniz sistemin CDN alt yapısıyla çalıştığından emin olmanız gerekmektedir. CDN altyapısıyla çalışmayan sistemlerde donmalar ve aksaklıklar yaşayabilirsiniz.

En iyi video konferans programı nedir?” diye soracak olursanız bu soruya cevabı ancak siz verebilirsiniz; zira bir çok program farklı özellikleriyle ve fiyatlandırma politikasıyla piyasada yer buluyor. Kurumunuzun ihtiyaçlarına cevap veren program hangisiyse bu göreceli sorunun cevabını da vermiş olursunuz.

Bir program tavsiyesinde bulunmak gerekirse Türk yazılımcılar tarafından geliştirilmiş olan Baalan yazılımını tavsiye edebiliriz. Yukarıda yazmış olduğumuz özelliklerin hepsini bulabilirsiniz. Baalan Mediatriple CDN alt yapısını kullanmakta ve kullanıcılarına güvenli bir video konferans deneyimi sağlamaktadır. Her hangi bir program indirmeden internet tarayıcısı üzerinden tüm cihazlardan bağlanma fırsatı tanımaktadır. Üstelik ücretsiz kayıt olarak deneme kullanımı imkanından faydalanabilirsiniz.

Baalan programından görüntü.

Evet… Sonuç olarak, çalışanların plazalardaki ofislerini, öğrencilerin okullardaki sınıflarını bırakıp ekran karşısına geçtiği bu dönemde, işlerin bu şekilde de yürüdüğünü koca koca binaların yerini bir yazılımın aldığını gördük. Hayat eve sığdı! Trafik, toplu taşıma ve kalabalık stresinin bu şekilde çözülebildiğini keşfettik. Ve en önemlisi yaşanılan keskin dijital dönüşüm yepyeni bir yaşam deneyimini ortaya çıkardı. Bakalım bundan sonra ne olacak, hep birlikte göreceğiz.

Sağlıkla kalın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir