Kamu Bilişim Zirvesine Ev Sahipliği Yaptık!

20 Mayıs 2020 ‘de Kamu Bilişim Derneği’nin organizasyonuyla, Mediatriple tarafından geliştirilen Videoonly online video konferans programıyla gerçekleştirilen, Kamu Bilişim Dijital Zirvesi’nin alt yapı sponsorluğunu gerçekleştirdik…

Corona Covid-19 virüsü dolayısıyla büyük zirveler internet ortamına taşındı. Kamu Bilişim Zirvesi de bunlardan biri oldu. Dijital dönüşüm konusunun ön planda olduğu zirvede, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ve BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği zirveye 40 kamu bilişim yöneticisi ve 15 özel sektör temsilcisi katıldı. 8 Panelden oluşan zirvenin sponsorluk gelirleri Biz Bize Yeteriz Türkiye’m sloganıyla Milli Dayanışma Kampanyası‘na bağışlandı.

“Zirve, yerli ve milli bir ürün kullanılarak yapılıyor”

Yerli ve milli video konferans sistemlerini kullanmamız gerektiğini ifade eden Kamu Bilişim Derneği Başkanı Başkanı İzzet Gökhan Özbilgin, “Video konferans yöntemiyle yapılan görüşmelerde, konuların ve konuşulanların gizliliğinin önemi devreye giriyor. Eğer görüşmelerinizde herhangi bir gizlilik yoksa gizli bilgiler bulunmuyorsa kullandığınız yazılım çok fark etmez ancak kamu kurumları arasında bazı hassas görüşmelerde, toplantılarda uygulamanın yerli ve milli hizmet olması önem arz ediyor.” diyerek yerli video yazılımının önemini vurguladı.

Zirve öncesi konuşan Kamu Bilişim Derneği İkinci başkanı Yakup Şıvka da Derneğin en önemli amaçlarından birinin kamudaki bilgi işlem daire başkanları ile üst düzey yöneticiler arasında bilgi ve tecrübe paylaşımının sağlanması olduğunu söyledi.

Zirvede kamuda yerli ve milli teknolojiler ile açık kaynak kodlu yazılımların kullanılabilmesine ilişkin konuların ele alınacağını ifade eden Şıvka, “Kovid-19 salgını döneminde kamuda birçok kurumda uzaktan çalışma modeline geçildi, söz konusu çalışma sistemiyle bilişim ve siber güvenliğin önemi ön plana çıktı.” değerlendirmesinde bulundu.

Şıvka, zirvenin yerli ve milli bir video konferans ürünü kullanılarak dijital ortamda yapılacağına vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir