Web Sitesine Video Nasıl Eklenir?

Web siteme video nasıl eklerim ? sorusunun cevabını sizlere farklı yöntemlerle açıklayacağız. Haber sitelerine video ekleme, web tv kurma süreçlerinde de edineceğiz bu bilgilerin, işinize yarayacağını umuyoruz.

Web sitesine video ekleme işleminde öncelikle siteye ekleyeceğiniz videoyu barındıracağınız bir alana ihtiyacınız vardır. Kendi web sitenizi barındırdığınız alanı, bu amaç için kullanabilirsiniz. Hosting içerisine videoyu atıp, daha sonrasında dışarıdan temin edeceğiniz player ile attığınız videonun web sitesinde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntem web sitesine, bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar video yükleyeceksiniz kabul edilebilir… Ama videoların sayıları çoğaldıkça videolar sistem üzerinde yük yapacak; maliyeti arttırarak ,sitenin açılma hızını yavaşlatacaktır. Ayrıca google ya da farklı reklam şirketlerinden alacağınız reklam kodlarını videolarınız üzerinde çalıştırma problemleri yaşayabilirsiniz.

Youtube, dailymotion gibi platformlara videolarınızı ekleyip sitenizden paylaşabilirsiniz. Videolarda hızlı ve kesintisiz gösterim sağlayabilirsiniz lakin size verilen faydanın yanında video reklam gelirlerinde pastadan tümüyle pay alamayacak,yayın platformu size dilediği tutarda pay edecektir. Ayrıca içeriğinizin kontrolünü de bu platformlara emanet etmiş olursunuz; yani videonuzun telif hakkı nedeniyle silinebilmesi, erişim kısıtlaması getirilmesi gibi aksiyonlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tüm bunların ışığında, eğer video ağırlıklı bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız bulut üzerinde çalışan video yönetim platformuna sahip olmanız yararınıza olacaktır. Video yönetim platformlarının CDN destekli çalışması çok önemlidir. CDN izleyiciler için kesintisiz bir deneyim sunacak; sunucularınız üzerindeki yükü hafifletecektir. Video platformu üzerinden videolarınızı yönetmek daha kolay olacağı gibi reklam gelirlerini de kimseyle bölüşmek zorunda kalmayacaksınız. Dilerseniz canlı yayına çıkabilir; videolarınızı sıraya koyup playlist mantığında da izleyenlere sunabilirsiniz. Ayrıca tek video yükleyerek internet sitenizde,youtube da ve bir çok sosyal medya platformunda eş zamanlı olarak paylaşabilirsiniz. Bütün bunları sağlayabileceğiniz platform olan MT CDN alt yapısına sahip online video platform Videoonly’i 15 günlük ücretsiz demo hesabı talep ederek incelemenizi ve kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir