Şirket içi kurumsal canlı yayınlar nasıl yapılır?

Büyük şirketlerin yapmış olduğu sunumlar,eğitim ve etkinlikler, şüphesiz ki çalışanların profesyonellik ve deneyim kazanması açısından çok önemlidir.

Etkinliklerin şirketlere olan maddi ve zamansal maliyeti bir hayli fazladır. Zira farklı coğrafyalarda bulunan çalışanların, sunuma ve eğitime gelmesi şirket için ağır külfetler oluşturmaktadır. Bu sebeple şirketler, kendi içlerinde kurdurmuş olduğu platformlar sayesinde; etkinliklerini,eğitimlerini ve sunumlarını eş zamanlı olarak tüm çalışanlarına internet üzerinden izlettirilmektedir. Gelin hep beraber sistemin işleyişine göz atalım…

Prodüksiyon Aşaması

Düzgün anlaşılır bir çekim yapmanız için HD ve UHD bir kameralar kullanmanızı öneriyoruz. Bunun yanında etkinliğin, sunumun ya da eğitimcinin bulunduğu alanın aydınlatma sistemi daima kontrol edilmesi gerekmektedir. Bunun için prodüksiyon için imal edilmiş sürekli ışıklardan yararlanabilirsiniz. Ses gereksinimini de kablosuz yaka mikrofonu ve ortam seslerini net alabileceğiniz 360 derece mikronla çözebilirsiniz. Bütün bunları takip edebilecek ve yayınları yapacak prodüksiyon personelleri çalıştırmanız işleyişin aksamaması adına gereklidir. Daimi personeller çalıştırmak yerine Mediatriple’dan canlı yayın hizmetinin yanında, prodüksiyon hizmeti de satın alabilirsiniz.

Encoding Aşaması 

Prodüksiyon aşaması biten yayınlar, her bilgisayarda hızlı ve kaliteli izlenebilmesi için en iyi kalitede sıkıştırılır, encoding işlemi için encoder satın alabilir ya da Mediatriple cloud encoding hizmetiyle cihaz almadan internet üzerinden encoding işlemini gerçekleştirebilirsiniz ve yayınlanabilir formata dönüştürebilirsiniz. Daha sonra bu yayınlar kitlelere en hızlı şekilde ulaşması için CDN servislerine gönderilir.( CDN nedir? Bunu öğrenmek istiyorsanız sayfamizda bulunan ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.)

Streaming Aşaması

İnternetten canlı yayınların izleyiciler tarafından sorunsuz bir şekilde izlenmesi için streaming servisler kullanılır. Bu servisler Mediatriple tarafından CDN servislerine entegre edilerek çalışır. CDN entegrasyonu sayesinde donma ve takılma olmadan Dünya’nın farklı noktalarındaki çalışanlarınız ,müşterilerinize ve izleyicilerinize sorunsuz canlı yayın deneyimi yaşatabilirsiniz. 

Şirket Yayınlarım Nasıl Korunur?

İnternet üzerinden sağlanan yayınları, kısıtlı erişim içeren canlı yayınlar olarak da kullanmak mümkün. Profesyonel yöntemde yetkilendirme ile lokal ağ yapısına entegre edildiği gibi bu yapıları kullanmayan kurumlarda ise kişilere özel kullanıcı adı ve şifre girililerek oturum açabileceğiniz güvenli web arayüzüyle yayın yapmanız mümkün olur. Yayınlar 3. Kişiler tarafından erişilemez ve yetkisiz kullanıcılara izletilmez.

Bu yayınları hangi platformlarda paylaşabilirim?

Canlı yayınlarınızı, şirketin kendi yayın mecralarıyla beraber Mediatriple’ın size sunmuş olduğu konrol panelinden eş zamanlı olarak youtube,facebook,periscope ( v.b custom rtmp)platformlardan da eşzamanlı olarak  paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir